Nacházíte se : Úvod » Všeobecné informace » Zajímavosti » Proč je lyžování v Itálii tak populární?

Popularita lyžování v Itálii roste

Přidat na facebook  

Proč je lyžování v Itálii tak populární?

Sever Itálie se s její jižnější částí téměř nedá srovnat. Zatímco v Neapoli se stavěly majestátní chrámy a kláštery, a na Sicílii probíhaly boje mezi mafiánskými klany, horami pokrytý sever si žil vlastním životem. Jihoryrolské vesničky jako by z oka vypadly svým rakouským protějškům a i když zde není nouze ani o velké, hypermoderní lyžařské areály, menší sjezdovky v klidnějších oblastech nabízejí zajímavou alternativu k tepajícím lyžařským centrům. Je to právě tato rozmanitost, odkud lyžování v Itálii čerpá své kouzlo.

Italské Alpy jsou navíc podle mnohých jednou z nejkrásnějších oblastí světa vůbec. Třeba takové Dolomity, přezdívané „bledé hory“ pro své světlé zbarvení, se pyšní ojedinělým přírodním efektem zvaným Enrosadira, označujícím narůžovělé až červené zbarvení hor při Livignovýchodu a západu slunce. Ligurské Alpy jsou zase jednou z nejpopulárnějších speleologických oblastí a jejich nejvyšší hora, Punta Marguareis, je protkána jeskynními komplexy klesajícími do více než půlkilometrových hloubek. Lyžařské komplexy – ať už velká umělá centra nebo menší areály při vesničkách – patří kvalitou k nejlepším v Evropě a cenově zároveň k těm nejdostupnějším. Sněhové zpravodajství v kombinaci s cenovými žebříčky je ideální kombinací, jak vybrat nezapomenutelnou dovolenou.

Mezi oblíbené a cenově příznivé destinace patří bezcelní zóna Livigno. Rozhodně nejde o žádný zanedbaný resort, právě naopak. Přes sto kilometrů sjezdovek spojují desítky lanovek a vleků, sněžná děla pak v sezóně zajišťují sněhovou pokrývku na osmdesáti procentech všech svahů. Lyžování v Livignu je vhodnější spíše pro začátečníky a rekreační lyžaře, kteří ocení pohodový sjezd s výhledem na sluncem zalitá údolí. Jelikož samotné středisko leží více než 1 800 metrů nad mořem, je po většinu sezóny možný pohodlný dojezd na lyžích až k hotelu. Dříve polozapomenutý a těžko dostupný region se v posledních letech zařadil po bok nejlepších lyžařských destinací Itálie a díky výjimce z placení spotřební daně a cla region čím dále turisticky vzkvétá a dostává se do povědomí lyžařů i alpských turistů.

Passo TonaleOproti tomu Passo Tonale je součástí velké lyžařské oblasti Dolomiti Adamello Brenta, která se pyšní téměř čtyřmi sty kilometrů sjezdovek, sahajících do třítisícových výšek. Díky vlekům na nedaleký ledovec Presena se zde lyžuje i na jaře a černá sjezdovka Paradiso, na které během dvou kilometrů sjedete o celých sedm set metrů níž, patří k těm nejlepším a také nejtěžším povrchům v okolí. Extrémem je neupravovaná sjezdovka Pisgana, měřící s dvoutisícovým převýšením čtrnáct kilometrů. Jinak je ale Passo Tonale vhodné především pro středně pokročilé lyžaře a na své si zde přijdou i milovníci historie – na Presenském ledovci se za první světové války se odehrávaly těžké boje italských a rakouských armád, a současné oteplování a s tím spojené tání ledovců má za následek odkrývání sto let starých bunkrů a techniky, doposud pohřbené pod vrstvami ledu.

V Itálii si na své přijde každý. Pověstná italská uvolněnost se v rozlehlých komplexech projevuje bohatým nočním životem, malé vesničky v Jižním Tyrolsku nabízejí naopak únik od bujarého veselí. Majestátní italská pohoří zkrátka skýtají jak potěchu pro oko, tak možnost „vylyžovat“ se do sytosti.

Text: Martin Müller

Nejoblíbenější
Residence Alpenrose*** již od: 5.190,-Kč
Hotel S.Maria ad Nives** již od: 6.790,-Kč
Hotel Sole Alto*** již od: 4.690,-Kč
Hotel Sporting*** již od: 1.750,-Kč
Horská chata Dolomia již od: 5.990,-Kč
Rezidence Jolly and Spa**** již od: 5.990,-Kč
Family hotel Dolomity Chalet*** již od: 7.590,-Kč
Adria Sun na facebooku     Email: adriasun@adriasun.cz     Tel: +420 777 224 446

Lyžování pro rodiny s dětmiLyžování pro začátečníkyLyžování pro pokročiléLyžování Itálie Autobusem